Dizi

Sürükleyici‘ teriminin ilk kullanımı Surrogates filmindeydi; burada karakterler insan davranışını taklit eden bir android ile etkileşime girer ve dış görünüş. Bu filmde, insan suretleri kavramı, kimlik ve kişilik hakkında sorular uyandırdı. İnsanların ‘sürükleyici’ bir deneyimi neyin oluşturduğu konusunda farklı fikirleri vardır.

Bazı insanlar ‘sürükleyici’ bir deneyimi, kendilerini derinden etkileyen herhangi bir şey olarak tanımlar. Travmatik bir deneyim yaşayan insanlar, bir şeyi tekrar tekrar yaşamalarını sağlıyorsa, genellikle ‘sürükleyici’ olarak tanımlarlar. Diğer insanlar, kendilerini tamamen meşgul eden bir şeyi tanımlarken ‘sürükleyici’ terimini kullanır.

Daphne Du Maurier’in Rebecca ve Manzaralı Bir Oda filmlerinin her ikisi de, ikonik, ancak yorumlanması zor bir şehir manzarası olan Venedik, İtalya’da seyahat eden karakterleri içerir. Her film, bir karakterin ruh halini temsil etmek için Venedik’i kullanır; sırasıyla derin ya da sığ, açık ya da korku ya da heyecan tarafından çarpıtılmış olabilir.